Почетна / Вести / Домашен лек против крлежи

Домашен лек против крлежи

Сите сакаме да ги заштитиме милениците од болести и инфекции, но понекогаш тоа е надвор од нашите можности, посебно кога миленикот го пуштaме да прошета само и да си поигра во тревата.

Тогаш истото може да добие крлежи или други бактерии од други миленици кои тешко се чистат, а може да имаат смртоносен исход доколку се размножат во голем број.

Ова е рецептот за домашна билка против крлежи и бактерии со која истите ќе ги отстраните веднаш од вашиот миленик.

Сварете 6 преполовени лимони во литар вода, оставете да отстои неколку часа и ставете го во празен распрскувач за стакло.

Прскајте го миленикот секој ден, пред и после шетањето или пред секое излегување од дома.

Исто така може да замотате чешне лук во лепче или друга храна и да му давате да го консумира секое утро.

Лукот содржи антибактериско дејство, ги уништува бактериите и габичните инфекции, како кај човекот така и кај милениците.

Заштитете го миленичето од крлеши и инфекции уште денес со приготвување на оваа билка која нема да ви одземе многу време, но може да го спаси неговиот живот!

https://www.crnobelo.com/zabava/zivotinsko-carstvo/29575-recept-za-domasen-lek-protiv-krlezi

За Мартин Ѓорѓиев - Штип

Можеби ќе ве интересира

Доаѓа летното сметање на времето!

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти …