Пилешка супа

Долго познатиот лек против настинка и грип, за кој постојат голем број на рецепти. За 4 порции потребни ви се следните состојки:

 • 1 лажица масло за јадење
 • 1 главица кромид (исецкана на коцки)
 • 1 килограм пиле, или пак делови од пилешко (батак, карабатак)
 • 8 шолји вода
 • 1 ловоров лист
 • 2 лажички сол
 • Црн пипер
 • 1 морков (исецкан на коцки)
 • 1 пашканат(исецкан на коцки)
 • 1 целер (исецкан на коцки)
 • 1 лажичка свеж магдонос
 • 150 грама фиде